Hra na triedenie odpadov pre deti pre mobily a tablety s operačným systémom Android

Obrázok z hry Garbage Gobblers

Názov:

Garbage Gobblers

Autori:

Návrh a produkcia: Mgr.Art.Táňa Zacharovská. (Bored Monkey)
Programátor: EOF Studios s.r.o. František Číž (neviem titul)
Hudba: Mgr.Art.Tomáš Balák
Animácia: Ing.Arch.Dana Bubáková

Informácie na Internete:

Web stránka

Hra na Google play

Popis:

Zábavná hra o recyklácii, ktorá hravou formou inšpiruje deti naučiť sa recyklovať a správať sa zodpovedne k životnému prostrediu.

  • Staň sa hrdinom a zachráň planétu od znečistenia odpadkami. Nakŕm svoje obludy, ktoré rady maškrtia na rôznych druhoch odpadu a udrž svoju planétu čistú a zelenú.
  • Garbage Gobblers: Hra o recyklácii pre deti je jednoduchá arkádová hra, ktorá učí princípom recyklovania a environmentálnej zodpovednosti hravým a zábavným spôsobom.
  • Šesť veselých postavičiek robí recykláciu zábavnou a osobnou.
  • Počas hry sa deti hravou formou naučia rozoznávať šesť základných druhov odpadu, ako ho triediť a tiež aký má odpad a jeho nesprávne triedenie negatívny dopad na prírodu. Pomocou obrázkovej encyklopédie, ktorá slúži ako doplnok hry Vaše deti spoznajú proces recyklácie aj to, aké nové produkty vieme recyklovaním vyrobiť.

Hra obsahuje:

  • Jednoduchá hra s postupne stúpajúcou obťažnosťou a zložitosťou obsahu
  • 6 Gobblerov, ktorí jedia organický, papierový, sklenený, plastový, kovový a textilný odpad
  • Spätnú väzbu prostredníctvom zmien grafiky a hudby
  • Obrázkovú encyklopédiu recyklácie
  • Žiadne reklamy
  • Žiadne platby v aplikácii

Táto hra vznikla s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom Garbage Gobblers.

Garbage preklad: odpad, odpadky, kuchynské odpadky.
Gobbler preklad: hltúň, nenažranec, pažravec, žrút.

Návod od autorky (17.3.2019)

Ako hrať hru Garbage Gobblers:

Hra GG je určená výhradne na dotykové TABLETY, prípadne na mobilné telefóny veľkých rozmerov. Hra je dizajnovaná na dotykové ovládanie a jej emulácia na stolové počítače a hranie na štandardných telefónoch výrazne obmedzuje jej hrateľnosť.

AKO HRAŤ

Cieľom hry je zachrániť planétku pred znečistením odpadkami, ktoré privážajú rakety. Na planétke žijú gobbleri, obludy požierajúce rôzne druhy odpadu. Úlohou hráča je nakŕmiť gobblerov padajúcimi smeťami skôr, než stihnú dopadnúť na zem a to potiahnutím prstom nad obludku a zdvihnutím prsta. Keďže každému gobblerovi chutí niečo iné, treba pozorne sledovať nápovedu v bubline na začiatku levelu, alebo použiť ťahák, dostupný počas hry cez tlačidlo „žiarovka“. Ak sa hráčovi darí, planétka prekvitá, ak nie, vegetácia vyschne a planétka zahynie. Ak hráč kŕmi obludy nesprávne, príde im zle a na čoraz dlhšiu dobu odmietajú ďalšie odpadky. V neskorších leveloch pribudnú zhluky odpadkov, ktoré treba najprv rozdeliť priložením a roztiahnutím dvoch prstov. Obtiažnosť hry postupne stúpa pribúdaním druhov aj jednotlivých kusov odpadkov a ich počtu v leveli, takže hru zo začiatku zvládnu aj najmenší hráči a v ťažších leveloch zabaví aj dospelých.

HODNOTENIE

Body a systém hodnotenia sú veľmi jednoduché. Za dobre vytriedený odpad získava hráč modré kvapky. Čierne kvapky sú penaltou za odpadky, ktoré dopadnú na planétu, alebo ich vyvrhnú zle nakŕmení gobbleri. Počet kvapiek závisí od počtu odpadkov a ich škodlivosti. Za rýchlosť a zručnosť dostáva hráč časový bonus označený ikonkou „stopky“. V závislosti od súčtu modrých kvapiek a bonusu získa hviezdičky. Aby mohol postúpiť do ďalšieho levelu, potrebuje získať aspoň jednu hviezdičku z troch. V leveloch označených na MAPE ikonkou „stopky“ závisí získanie hviezdičiek práve od rýchlosti.

MAPA

Na obrazovke MAPA dostupnej cez tlačidlo „hviezdna mapa“ („play“ na úvodnej obrazovke) sú zobrazené dostupné levely s indikáciou nových gobblerov a odpadkov, ktoré pribúdajú v danom leveli. Levely s vyššou časovou náročnosťou, ale bez nových odpadkov, sú označené ikonkou „stopky“. Levely, v ktorých sa odpadky približujú k planétke vo forme prstenca, sú označené ikonkou „planéta s prstencom“. Každý úspešne prejdený level je označený najvyššou získanou hviezdičkou v strede planétky. Najvyššie dosiahnuté bodové hodnotenie pre daný level sa zobrazí podržaním tlačidla „medaila“ Obrazovka mapy sa automaticky posúva na najvzdialenejší prejdený level.

NÁPOVEDA

Ak hráč počas hry zabudne, ktorými odpadkami kŕmiť gobblerov, prehľadný ťahák nájde cez tlačidlo „žiarovka“ dostupné na hernej obrazovke.

KOLEKCIE

Počas hry gobbleri vypľúvajú predmety, ktoré vyrábame z recyklovaných materiálov (napr. papierová taška). Nazbierané výrobky sú zobrazené na obrazovke KOLEKCIE dostupnej cez tlačidlo „truhlička“. (Po nazbieraní všetkých výrobkov z jedného materiálu sa sprístupní tlačidlo s odkazom na webovú stránku GG s informáciami o danom materiáli.)*

ÚLOHY

V obrazovke ÚLOHY dostupnej cez tlačidlo „trofej“ nájdu hráči doplnkové úlohy. (napr. Nazbieraj 10 banánových šúp!) Po ich splnení získajú kartičku s vyobrazením pozitívneho vplyvu recyklácie na životné prostredie.

ENCYKLOPÉDIA

V obrazovke ENCYKLOPÉDIA dostupnej cez tlačidlo „kniha“ nájde hráč kreslenú encyklopédiu s vyobrazením procesu recyklácie jednotlivých druhov odpadu, výrobky z recyklovaných materiálov, ako aj negatívny vplyv skládkovania a výroby nových materiálov na životné prostredie našej planéty. (Podrobný popis obrázkov nájde na webstránke GG dostupnej cez tlačidlo „planéta/web“.)*

NASTAVENIA

V obrazovke NASTAVENIA dostupnej cez tlačidlo „ozubené koliesko“ je možné nezávisle upravovať hlasitosť zvukov a hudby. Pre lepší zážitok odporúčame nevypínať hudbu úplne, nakoľko jej zmeny sú dôležitou súčasťou intuitívnej estetickej spätnej väzby v hre, hlavne pre najmenších hráčov.

OVLÁDANIE

Hra sa ovláda základnými dotykovými gestami. ŤUKNUTIE ovláda tlačidlá, POTIAHNUTIE slúži na premiestňovanie odpadkov, posun mapy a listovanie v encyklopédii. ROZTIAHNUTIE dvoch prstov slúži na rozdelenie hrče odpadkov a zväčšenie stránky v encyklopédii. SPOJENIE dvoch rozovretých prstov stránku zmenší do pôvodnej veľkosti.

*) ešte nedostupné

Koniec návodu autorky.

Niekoľko poznámok, ktoré som urobil pri skúšaní hry:
Súbor obsahuje úvod a detailný návod poznámok pri skúšaní hry. (3 MB)

V Banskej Bystrici dňa 12.5.2019
Stanislav Fila.

Na začiatok